Sizi Arayalım

Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak, yurdışı eğitim danışmanlarımızın sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

Vazgeç
Ara

İtalya Dil Okulları

Yurdışı eğitim danışmanlarımız sizin için İtalya'da dil eğitimi alabileceğiniz popüler şehirleri bir araya getirdi.

İtalya Dil Okulları

İtalya'da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Popüler Şehirler

İtalya'da Dil Okulu

İtalya Dil Okulları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İtalya Dil Okulları
Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya, Türk öğrenciler için her zaman bir cazibe merkezi olarak görülür. Yüksek eğitim çıtası, iş bulma olanaklarının fazlalığı, yaşam standartları ve elbette İtalyancanın popüler bir dil olması, İtalya dil okullarına olan ilginin temel nedenleri olarak sıralanabilir. Rönesans’a ev sahipliği yapan İtalya, dünyanın en turistik ülkelerinden biri durumundadır. Aynı zamanda her sene on binlerce öğrenci hem İtalya’nın köklü üniversitelerine hem de dil okullarına kayıt yaptırıyor. Yeme içme kültürü, insan yapısı ve iklimi noktasında Türkiye ile ciddi benzerlikler barındıran İtalya’nın dil okulları ülkenin pek çok şehrine dağılmıştır. Kabul edileceği üzere İtalyancanın resmi dil olarak geçtiği ülkelerde dil eğitimi almak, çok önemli ayrıcalıklar sağlamaktadır. Bu trend dilin anavatanı olan İtalya, yüzlerce dil okuluyla dünyanın her bölgesinden gelen yabancı öğrencileri ağırlamaktadır. Sanatın, modanın, sporun ve eğitimin her zaman ön planda olduğu bir ülkede bir yandan İtalyanca konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz bir yandan da İtalya kültürünü ve tarihini yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. İtalya dil okullarına başvurmadan önce, NG Global’in profesyonel ekibiyle tanışarak ücretsiz danışmanlık desteği alabilirsiniz.

İtalya’da Dil Eğitimi
İtalyanca, İngilizceden sonra tüm dünyada en popüler olan 3-4 dilden biri olarak kabul görür. Resmi düzeyde Vatikan, Slovakya, İsviçre ve San Marino gibi ülkelerde de kullanılan İtalyancaya olan rağbet son yıllarda daha da artmıştır. Bu durum, İtalya dil okullarının sayısının da aynı ölçüde artmasına zemin hazırlamıştır.  Romen dilleri özelinde Latinceye en fazla benzeyen dillerden biri de İtalyancadır. Dolayısıyla bu dilde kendinizi geliştirmeniz durumunda diğer Romen dillerinde de avantaj yakalayabilirsiniz. Tüm dünyada 70 milyona yakın insanın konuştuğu İtalyanca, sanatın ve kültürün dili olarak lanse edilmektedir. Son dönemde iş alanında da İtalyancanın sıklıkla kullanılmaya başlandığı görülmektedir. İtalya’da dil eğitimi almak isteyenlerin bir kısmı kendini sanat tarihi, tasarım, moda gibi önemli alanlarda geliştirmek ister. Bir kısmı ise İtalya’da üniversite eğitimi almadan önce dil konusundaki yeterliliğini bir adım öteye taşımak ister. Avrupa Birliği üyesi olan İtalya’daki dil okulları; farklı eğitim programları, fiziksel olanakları ve fiyatlarıyla birbirinden ayrılır. Coğrafi şeklinden dolayı “Çizme” olarak da anılan İtalya’nın pek çok şehrinde dil eğitimi ya da doğrudan üniversite eğitimi için gelen çok sayıda yabancı öğrenci ile etkileşime geçebilirsiniz.

İtalya’da Dil Eğitimi Programları
İtalya’daki dil eğitimi programlarını, genel olarak beklentilerinize ve ülkede kalmak istediğiniz süreye göre tercih edebilirsiniz. Farklı şehirlerde de olsa İtalya dil okullarındaki programlar çoğunlukla birbiriyle benzerlik gösterir. Eğitim programlarınızı kendi beklentilerinizle örtüşecek şekilde esnetebilirsiniz. Ders süreleri ya da günlük ders saatleri gibi konularda öğrenciler inisiyatif alabilmektedir. Grup derslerinde ortalama 12-16 civarında öğrenci olmaktadır. Kimi programlarda dil okulları özel olarak bir yaş sınırı koyabilmektedir. İtalya’da dil eğitimi programları şu seçeneklerden oluşur:

  • Yoğun İtalyanca
  • Uzun Dönem İtalyanca
  • Akşam Kursları
  • İtalyanca Kültür Programları
  • Bire Bir Dersler
  • Üniversite Özel Hazırlık Kursları
  • İtalyanca Sınav Programları
  • İş İtalyancası

İtalya’da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Şehirler
Pek çok İtalya şehrinde dünya çapında şubeleri olan dil okullarına rastlamanız olağandır. Başkent Roma, tahmin edileceği üzere bu şehirler arasında ön plana çıkan ilk şehirdir. Aynı şekilde, dünyanın en eski üniversitelerini de bünyesinde barındıran Milano da gençlerin dil okulu konusunda ne çok tercih ettiği şehirlerden biri durumundadır. Bu iki şehrin dışında; Siena, Floransa, Bologna, Cenova, Venedik ve Verona gibi şehirlerden de söz edebiliriz. Yapacağınız şehir tercihi kadar dil okulunun şehir merkezinde olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Bu arada dil okulu için seçtiğiniz şehir, bütçenizi büyük ölçüde etkileyecek bir karar olacaktır.

İtalya Dil Okulu Fiyatları
İtalya sınırları içerisinde hizmet veren dil okullarının sayısı her sene daha da artış göstermektedir. Dil okullarında sadece teorik eğitimler sunulmaz. Bunun yanında öğrencilerin dil becerilerini geliştirecek yaratıcı aktivitelere ya da ülke kültürüne adapte olabilecekleri organizasyonlara da imza atılır. Fiyat konusunu değerlendirirken okulun sunduğu fiziksel ve teknolojik olanaklara da odaklanmalısınız. İtalya dil okulu fiyatları her sene düzenli olarak güncellenmektedir. Bu nedenle sabit bir rakam vermek, bu noktada pek sağlıklı olmayacaktır. Fakat İtalya dil okulu fiyatlarının da tıpkı üniversitelerde olduğu gibi şehre, okulun konumuna, konaklamaya, eğitim programlarına, eğitmenlere ya da ders saatlerine göre değişebildiğini anımsatmalıyız. Uzun vadeli eğitim programları öğrenciler için genel olarak daha ekonomik sonuçlar yaratabilmektedir. Öte yandan bazı zamanlara özel olarak dil okulları çeşitli kampanyalar düzenleyebiliyor. Bu kampanyaları sene boyunca takip ederek daha uygun fiyatlarla kaydınızı yaptırabilirsiniz.  

İtalya Dil Eğitimi ve Çalışma İzni
İtalya’da gelen Türk öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de ülkede çalışma izni konusunda nasıl bir prosedür uygulandığıdır. Ne yazık ki İtalya, dil okulu öğrencilerine çalışma izni veren ülkelerden biri değildir. Fakat D Tipi vizeye sahipseniz, eğitim aldığınız dönemde haftada 20 saati aşmamak suretiyle çalışabilirsiniz.

İtalya Dil Okulları Konaklama
İtalya’daki dil okullarında kısa ya da uzun süreli kalan herkes için konaklama, olmazsa olmaz konular arasındadır. İtalya’ya gitmeden önce mevcut seçeneklerin artı ve eksilerini değerlendirmeniz ve bu konudaki aksiyonlarınızı erkenden almanız sizin lehinize olacaktır. İtalya’da konaklama seçeneklerini netleştirirken, elbette eğitim programınızın süresini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin uzun vadeli bir eğitim programına kaydolmak istiyorsanız, paylaşımlı daireleri değerlendirebilirsiniz. Çok kısa süreliğine gelen kişiler otel ve pansiyonlardan yararlanabilir. Bunun dışında aile yanı konaklama seçeneği, ülke kültürünün yakından tanınması adına önemlidir. Öğrenci yurtları ve apartlar da en uygun fiyatları seçenekler arasında gösterilebilir. Yurtların önemli bir avantajı, dil öğrenmek adına ülkede bulunan diğer yabancı öğrencilerle bir arada olma şansınız size vermesidir. Bu arada kaldığınız şehir ya da lokasyon, fiyatları doğrudan belirleyen etkenler arasındadır.

İtalya’da Dil Okulu Vizesi
İtalya’da dil okulu konusunda bir tercihte bulunduğunuz zaman güncel olarak vize koşullarını incelemelisiniz. “İtalya dil okulu vizesi” adında özel bir vize söz konusu değildir. Fakat buraya gelirken 2 ayrı vize opsiyonu ile karşılaşırsınız. 90 günün altındaki Schengen C tip vize, bu vizelerden birincisidir. 90 günden daha fazla sürecek olan eğitimlerde ise D tipi vizeye yönelmeniz gerekir. Birkaç ay öncesinden vize başvuru süreçlerinin başlaması, olası aksiliklerin önüne geçilebilmesi adına önemlidir. Vizeye dair güncel belgeler konusunda NG Global ekibinden destek talep edebilirsiniz.

İtalya’da Yaşam Maliyetleri ve Sosyal Hayat
İtalya’daki yaşam giderleriniz, önemli oranda kaldığınız şehirle doğru orantılıdır. Hatta şehrin hangi bölümünde ikamet ettiğiniz de aylık giderlerinizi bir ölçüde etkiler. Örneğin başkent Roma ya da Milano, Torino gibi çok popüler şehirlerde olanlar, daha yüksek aylık giderlerle karşı karşıya gelebilir. Tabii burada öğrencinin yaşam tarzı da aylık giderleri belirleyen kriterdir. İtalya’da aylık sağlık giderleri 15 Euro civarındadır. Ulaşım için ayda ortalama 25-30 Euro gibi bir bütçe ayırmanız yeterlidir. Sosyal faaliyetler ve gez etkinlikleri için aylık 200 Euro ayırmanız idealdir. Ev fiyatları şehre ve lokasyona göre değişse de genel olarak 600-2000 Euro aralığında değişmektedir. İtalya’da hangi şehirde olursanız olun tarihi ve sosyo-kültürel açıdan ziyaret edeceğiniz çok sayıda destinasyonla karşılaşabilirsiniz. Roma başta olmak üzere İtalya şehirleri, turistlerce sene boyunca ziyaret edilir.

İtalya Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık
İtalya dil okulları konusunda tercih yaparken pek çok konuda danışabileceğiniz profesyonellere ihtiyacınız olabilir. Bu özel deneyimi çok daha keyifli ve verimli bir şekilde yaşamak adına NG Global’in uzman danışmanlarından ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Dil eğitiminin tüm aşamalarında uzmanlaşmış olan NG Global; başvuru aşamasından ödemelere, konaklama seçiminden vizeye, sağlık sigortasından eğitim programlarına kadar aklınıza takılan her konuda size profesyonel düzeyde destek sunacaktır.

Sık Sorulan Sorular
İtalya dil eğitiminin avantajları nelerdir?
İtalya’da dil eğitimi almanın en önemli ayrıcalığı, dünyanın en popüler 5 dilinden biri olan İtalyancayı bu dilin anavatanında öğrenme şansına erişmenizdir. Ayrıca kültür, sanat, moda, tasarım gibi alanlarda, Avrupa’ya öncülük etmiş bir ülkede zaman geçirmek gelişiminize ve vizyonunuza katkı sunacaktır.

İtalya’da başka hangi diller konuşulur?
Nüfusun %98’lik bölümü İtalyanca konuşur. Öte yandan Almanca, Fransızca ve Sarduca dilleri, ülke içerisinde konuşulan diğer diller arasındadır.

Yeşil pasaportla dil okuluna gitmek mümkün mü?
Evet. 90 güne kadar vizeye gereksinim duyulmadan dil eğitimi alınabilir.

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak, yurdışı eğitim danışmanlarımızın sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.