Sizi Arayalım

Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak, yurdışı eğitim danışmanlarımızın sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

Vazgeç
Ara

İtalya'da üniversite eğitimi alabileceğiniz okullarımız

İtalya için 16 üniversite bulundu
Short By
Short By Author
Short By Offer
Short By Category
Price Range
Price :

İtalya'da Üniversite

İtalya'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler

Türkiye’de ikamet eden öğrenciler için Avrupa ülkelerinde üniversite okumak, tahmin edileceği üzere pek çok olanağı ve fırsatı da beraberinde getiriyor. Kariyer planlamalarını çok daha sağlam temeller üzerine oturtmak isteyen gençler için Avrupa’da İtalya, ön plana çıkan ülkelerden biri durumunda. Akdeniz kültürünün egemen olduğu İtalya ile Türkiye arasındaki kültürel benzerlikler, İtalya üniversite başvuruları noktasında itici bir etkendir.

İtalya’da üniversite okumak, öğrencilerin CV’lerinde prestijli bir imza anlamına gelir. Hem yabancı dil, burs ve staj seçenekleri hem de mezuniyet sonrası iş bulma potansiyeli ile İtalya, Türk öğrencilerin rüyalarını süslemeye devam etmektedir. İtalya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almak isteyenler için hem özel üniversite hem de devler üniversitesi anlamında pek çok opsiyon söz konusu. NG Global’in profesyonel desteği ile beraber bu seçeneklere yönelebilir, kendiniz için ideal üniversitelere ve bölümlere başvurunuzu eksiksiz şekilde yapabilirsiniz.

Bilimin, modanın, sporun, eğitimin, bilimin Avrupa’daki öncülerinden biri olan İtalya’da üniversite eğitimi almak, mesleki kariyeriniz ve kişisel gelişiminiz için kritik bir rol oynayacaktır. Rönesans’a ev sahipliği yapmış bir ülkede eğitim alarak fark yaratmak istiyorsanız, rehber niteliğindeki bu içeriğimizi detaylı olarak okuyabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Eğitimi
İtalya sınırları içerisinde dünya çapında bilinirliği olan çok sayıda üniversite bulunuyor. Puanınıza ve gelecek planlarınıza bağlı olarak, profesyonel NG Global  danışmanlar eşliğinde siz de seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Elbette geniş bir seçenek havuzu olsa da İtalya’da master yapmak ya da lisans eğitimi almak isteyenlerin öncelik verdiği bazı üniversiteler söz konusudur. İtalya üniversite başvuruları ile alakalı rakamlar göz önüne alındığında bahsettiğimiz üniversitelere ciddi bir ilgi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İtalya’nın en popüler üniversitelerini aşağıda bulabilirsiniz:

· Politecnico Di Milano
· Bologna Üniversitesi
· Roma La Sapienza Üniversitesi
· Padova Üniversitesi
· Politecnico Di Torino
· Pisa Üniversitesi
· Napoli Üniversitesi
· Floransa Üniversitesi
· Milano Bicocca Üniversitesi
· Torino Üniversitesi
· Genova Üniversitesi
· Parma Üniversitesi
· Camerino Üniversitesi

Devlet üniversiteleri, özel üniversitelere kıyasla eğitim ücretleri açısından oldukça idealdir. Kültür ve eğitim konusunda Avrupa’da referans gösterilen İtalya’daki pek çok üniversite, yüzlerce yıldır hizmet vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda yukarıda sıraladığımız prestijli üniversiteler, şu ana dek dünya çapında bilinirliği olan sanatçıları, siyasetçileri, devlet büyüklerini, Nobel ödüllü bilim insanlarını çıkarmıştır. İtalya’da üniversite eğitimi lisans düzeyinde genel olarak 3 senedir. Master programları, özel bölümler dışında 2 sene olarak belirlenmiştir.

Lisans seviyesindeki bölümlerin önemli bir çoğunluğu programlarını İtalyanca olarak sürdürür. Buna rağmen İngilizce lisans ve yüksek lisans bölümlerinin sayısı azımsanamayacak düzeydedir. Not sistemi, belli istisnalar haricinde 30 puan üzerinden hesaplanır. Ayrıca İtalya’da birçok üniversitede hazırlık aşaması bulunmaz. Göçmenlik ofisine bildirmeniz durumunda haftada 20 saat resmi çalışma hakkınız bulunur.

İtalya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri
İtalya üniversite başvurularına ilişkin koşullar genel olarak üniversiteden üniversiteye ve hatta bölümden bölüme değişiklik gösterir. Ülkede eğitim büyük oranda Ekim ayının ilk haftalarında başlar. Bu nedenle de üniversite başvuru süreçleri Aralık ayında başlar ve Mayıs mevsiminin sonuna dek devam eder. İtalya üniversite başvuruları çoğunlukla kısa tutulur. Bu nedenle başvuru tarihlerini yakından takip etmek, olası aksilikleri de devre dışı bırakacaktır.

İtalya Üniversitesi Başvuru Koşulları
Türkiye’de herhangi bir liseyi tamamlayan adaylar, dil yeterliliği ve diploma dışında bölümün düzenlemiş olduğu özel sınavlar neticesinde üniversiteye kabul edilirler. Pre-enrollment adı verilen süreç, diploma denkliği için oldukça önemli bir noktadır. Bazı bölümlere ilişkin İtalya Eğitimi Bakanlığı özel sınav takvimleri oluşturur. Tıp alanında okumak isteyenler için hazırlanan IMAT buna örnek olarak verilebilir. Bu arada başvuru aşamasında okulun sizden talep ettiği resmi evrakları da eksiksiz şekilde hazırlamalısınız.

Uluslararası dil sertifikaları olan IELTS ya da TOEFL, bu noktada belirleyici olabilmektedir. %100 İngilizce okuyan öğrenciler için yüksek lisans aşamasında dil şartı aranmaz. Kimi okullar özel olarak GMAT ya da GRE gibi ek sınav sonuçlarını talep edebilir. Başvurmak istediğiniz üniversitenin özel koşullarını önceden somut şekilde öğrenerek hazırlıklarınızı bu yönde yapmanız gerekir. İtalya’daki üniversiteler rekor düzeyde başvurular aldığı için sıkı bir rekabetten söz etmek yanlış olmayacaktır.

İtalya’da Hangi Şehirde Üniversite Okunmalıdır?
Tahmin edileceği gibi başkent Roma ile beraber önemli bir metropol olan Milano, en iyi İtalya üniversiteleri sıralamalarına çok sayıda üniversiteyi dahil etmektedir. Öte yandan Torino, Napoli, Genova, Pisa, Bologna, Floransa gibi şehirlerde de dünya standartlarında eğitimler veren üniversitelere rastlamak mümkündür. Tabii okumak istenen şehirlerde yaşam standartları ve buna bağlı olarak oluşan giderler değişiklik gösterebilmektedir.

Milano, Napoli, Roma gibi şehirler büyük metropoller olması nedeniyle cazip gelse de Genova, Pisa, Floransa gibi görece daha mütevazi yerlerde üniversitenin şehirle olan entegrasyonu daha iyi olabilmektedir. Üniversite seçimi yaparken sadece üniversitenin eğitim kalitesine değil, şehrin ekonomik ve sosyo-kültürel yapısına iklimine ve elbette konumuna dikkat etmekte fayda vardır. 

İtalya Üniversitelerinde Hangi Bölümler Popülerdir?
İtalya içerisinde yer alan devlet ve özel üniversitelerinde genellikle tıp, işletme, mühendislik gibi bölümlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Ülkede sunulmakta olan İngilizce master programı, İngilizce lisans bölümlerinden daha çoktur. İtalya içerisinde aynı zamanda eczacılık, iktisat, tasarım, hukuk, diş hekimliği, veterinerlik gibi bölümlere de ilgi fazladır. Bu arada ülkenin moda ve sporun öncüsü olması, bu alanların sayısını da artırmıştır.

İtalya’da Konaklama
İtalya’da üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler için pek çok konaklama seçeneği mevcut olsa da genellikle üniversitelere ait resmi yurtlar, öncelikli seçenek durumunda. Üniversiteler, kendilerine ait büyük yurtların dışında talebe yanıt vermek adına çevrede yer alan özel yurtlarla anlaşmalar yapabilmekte ve öğrencileri bu alanlara yönlendirmektedir. Yurtlar hem konfor hem de ekonomik açıdan cazip bir opsiyon olarak görülür. Aynı zamanda İtalya’da ilk senesini geçiren yabancı öğrencilerin adaptasyonuna katkı sağlar.

Yurt başvurunuzu üniversite başvuruları ve kabul aşamalarında gerçekleştirilir. Yani üniversiteye kabul aşamasında, hızlı bir şekilde yurt konusunda da aksiyon almalısınız. İtalya’da yer alan yurt binaları çoğunlukla 2 ya da 3 kişiliktir. Öğrencilere sunulan sözleşmeler 11 ay şeklindedir. Kimi yurtlarda sportif, sanatsal ya da kültürel becerilerinizi geliştirecek özel aktiviteler sunulabilmektedir. Yurtların aynı zamanda doğrudan şehir merkezinde olması, ulaşım açısından önemli bir avantaj sağlar. Üniversitenin özel konumu, konaklama ücretlerini direkt etkileyen bir unsurdur. Örneğin İtalya’nın kuzey taraflarında konumlanan üniversitelerin yurtları, güneyde yer alan eğitim kurumlarına kıyasla daha ucuzdur.

Yurtlar dışında paylaşımlı odalar ya da kiralık daireler de alternatif konaklama seçenekleri arasındadır. Fakat kimi yurtlarda sabah ve akşam saatlerinde yemek sunulması, yeme-içme masraflarınızı ciddi ölçüde azaltacaktır. Tüm bunların yanında İtalya’da aile yanı konaklama seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

İtalya Üniversiteleri Fiyatları
İtalya üniversite fiyatları, söz konusu üniversitenin özel ya da devlet üniversitesi olup olmamasına bağlı olarak değişir. Tabii fiyatlar noktasında tek kriter bu değildir. Örneğin başarı durumunuz, ailenizin gelir durumu, geldiğiniz ülke, okumak istediğiniz bölüm vs. eğitim ücretlerini etkileyebilir. Her eğitim sezonunun başında İtalya üniversite fiyatları, söz konusu kurumlar tarafından güncellenir. Bursların devreye girmesi sayesinde tüm bu masrafları belli ölçüde azaltmak olasıdır. Çünkü tam burs alan öğrenciler, bu tip okul ücretlerinden muaftır.

Genel olarak İtalya’da tıp ve mühendislik bölümlerinin ücretleri diğer bölümlere kıyasla daha fazladır. Mimarlık, psikoloji ve işletme hemen bu bölümleri takip eder. Üniversiteler eğitim ücretlerini senede 2 ödeme olacak şekilde temin ederler. Üniversitelere ve ilgili bölümlere dair spesifik üniversite fiyatları için NG Global’in profesyonel danışman kadrosuyla iletişime geçmeniz yeterlidir.

İtalya Üniversitelerinin Dünya Sıralaması
İtalya, dünyanın en iyi üniversiteleri ile alakalı olarak gerçekleştirilen resmi sıralamalara çok sayıda üniversiteyi dahil etmeyi başarmıştır. Bu tip üniversitelerde üniversitenin akademik çalışmaları, akademisyenlerin niteliği, üniversiteye yapılan başvurular, okulun kütüphanesi, kampüs olanakları, bilimsel yayınları, uluslararası iş birliktelikleri vs. kriter olarak ele alınır. Aynı şekilde öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulma yüzdeleri de bu sıralamayı etkiler.

QS World ve Times Higher Education, dünyanın en iyi üniversitelerinde güvenilir kaynaklardır. Her iki kurumun yaptığı sıralamalarda da İtalya üniversitelerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Şu anda dünyanın en iyi 1000 üniversitesinde 40 civarında İtalya üniversitesi bulunuyor. Örneğin Roma La Sapienza Üniversitesi 197’nci basamakta, Bologna Üniversitesi 172’nci basamaktadır. Politecnico Di Milano’nun ise 142’nci basamakta yer aldığını görüyoruz. Ülkede yaklaşık olarak 90 civarında devlet üniversitesi bulunur.

İtalya’da Burs Olanakları
İtalya’da üniversite öğrencileri kendileri için sunulan pek çok bursa resmi düzeyde başvurabilir. İtalya bursları içerisinde çok sayıda opsiyon söz konusu olsa da DSU Bursu ile Merit Bursu, biraz daha ön plandadır. Burs için en değerli kriter, başarı seviyeniz ve hangi ülkeye mensup olduğunuzdur. Diploma notunuzun yüksek olması, derslerde başarılı olmanız, belli sportif ya da sanatsal alanlarda özel yeteneklere sahip olmanız, söz konusu burslar için makul nedenler olabilir. Ailesi ortalama gelirin altında olan yabancı öğrencileri İtalyan Hükümeti, çeşitli burslarla ekonomik düzeyde destekler. Türk öğrencilerinin önemli bir kısmı bu burstan aktif şekilde yararlanır.

DSU burslarının 7 bin Euro seviyelerine kadar alınabildiği bilinir. Örneğin yurt başvurunuz olumsuz sonuçlandığında, aldığınız bu burslar sayesinde en azından konaklama giderlerinizi karşılama şansı bulabilirsiniz. DSU bursları sene içerisinde 2 taksit olarak verilir. Bursun devamlılığı derslerde belli bir krediyi tamamlamanıza bağlıdır. Fakat bu kredi standardının çok düşük tutulduğunu anımsatmalıyız. Merit Bursu’nu almak, DSU Bursu’na kıyasla daha zordur. Çünkü bu burs, akademik başarı kriterini daha fazla ön planda tutan bir burstur.

İtalya Hakkında Genel Bilgi
İtalya, Avrupa’nın en popüler ve en turistik destinasyonlarından biri durumundadır. Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya; yeme-içme kültürü, tarihi mekanları, yüzlerce yıldır ayakta duran üniversiteleri, misafirperver insanları ve sıcak sahilleri ile ziyaret etmeye değer ülkeler arasında gösterilir. İtalya’nın Türkiye ile pek çok noktada benzerlikler göstermesi, Türk öğrencilerin uyum sürecini de hızlandırmaktadır. Venedik, Milano, Roma, Floransa, Napoli, Bologna gibi popüler şehirleriyle bilinen İtalya, coğrafi olarak bir çizmeyi andırır. Bu nedenle dünyada kimi zaman “Çizme” lakabıyla da anılır.

İtalya’nın komşuları arasında İsviçre, Fransa ve Avusturya bulunur. AB üyesi olmasından dolayı ülkenin resmi para birimi Euro’dur. İtalya’da İtalyanca, Fransızca ya da İspanyolca yaygın şekilde kullanılan diller arasındadır. Türkiye’den İtalya’ya hava yolu ile 2 saat 15 dakikada ulaşmak mümkündür. İtalya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız; burs, konaklama, vize, çalışma izni, ulaşım, başvuru koşulları, başvuru tarihleri ya da eğitim ücretleri gibi konular için NG Global ile iletişime geçmeniz yeterlidir. 

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak, yurdışı eğitim danışmanlarımızın sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.